Kielivalinta

Valitse kieli: suomeksi på svenska in english
 

Haku

 
Tarkennettu haku   Yhteystietohaku

på svenska | in English

 Tekstin koko: a a a a 

Sisältö

« Takaisin edelliselle sivulle

8.1.2010

Matkailun Oskari 2009 -palkinto yrittäjä Heikki Salmelalle

Turun ja Varsinais-Suomen alueellinen matkailuorganisaatio Turku Touring jakoi perinteisen Matkailun Oskari –palkinnon perjantaina 8.1. Palkinnon Varsinais-Suomen matkailun edistämisestä vuonna 2009 sai yrittäjä Heikki Salmela. 

Tärkein peruste palkinnolle on Radisson Blu Marina Palace –hotellin saneeraaminen ja hotellitoiminnan jatkaminen vuodesta 2006. Lisäperusteena Oskarin myöntämiseen on Heikki ja Kirsti Salmelan elämäntyönään luoma Hesburger-ketju; turkulaisena tunnettu ja turkulaisten rakastama brändi.

Hotelli-investoinnillaan yrittäjä Heikki Salmela liittyy yhä tiiviimmin kunniakkaaseen joukkoon varsinaissuomalaisia yrittäjiä, joiden usko oma maakunnan mahdollisuuksiin, vetovoimaisuuteen ja tulevaisuuteen kannustaa matkailualaa kehittymään.

- Korkeatasoisen hotellikonseptin säilyttäminen ja edistäminen Turussa on rohkea matkailuteko taloudellisen nousukaudenkin olosuhteissa. Maailmantalouden notkahtaessa investointi on vieläkin tärkeämpi, sanoo matkailujohtaja Anne-Marget Niemi.



Sivua viimeksi päivitetty 8.1.2010 16:05 ja sivu on julkaistu 8.1.2010 16:01

   

Lisätoiminnot

Verkkopalvelun opaste | Sivukartta | Palaute ja asiointi | Tulosta sivu | Media | Tekstiversio

© 2013 Turun kaupunki | PL 355, 20101 TURKU
Käyntios. Yliopistonkatu 27a | puh. (02) 330 000 | turun.kaupunki@turku.fi